Sedem vecí, ktoré sa musia stať, aby sme remizovali s AS Rím

Vo štvrtok 20. augusta príde do Košíc AS Rím. Z hľadiska dvojzápasu o veľa nejde, ďalej postúpia Rimania. Ale v úvodnom zápase play-off kola Európskej ligy UEFA (už o postup do skupín) sa Košičania pokúsia o vyrovnaný zápas. Tu je niekoľko podstatných podmienok, za ktorých by sa to slovenskému mužstvu mohlo podariť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Po prvé: Jany Novák musí mať svoj deň.

• Po druhé: Celá výprava Rimanov sa tu musí cítiť ako na výlete. Podobne ako sa cítili hráči Celticu v Bratislave. A chladné počasie na poslednú chvíľu spojené s dažďom vedia výlet dosť znepríjemniť. To je veľmi dôležité. Ak prídu Rimania hrať futbal, zvalcujú nás. Ale ak by sa hráčom AS dopredu veľmi nechcelo a len by čakali na chyby Košičanov, tak po zápase by sme mohli počuť, že remíza je spravodlivá a zaslúžená.

• Po tretie: Jany Novák nesmie stáť, aspoň niekedy, v ofsajde! • Po štvrté: Treba vedieť, že v takýchto zápasoch hráči slabšieho tímu nezvyknú hrať zle. Na rozdiel od ligového zápasu sa hráči nenechajú rozhodiť zlým spracovaním lopty či zlou prihrávkou. Naopak hráči už pred zápasom vedia, že sa mnohé lopty nevydaria a že aj diváci im to odpustia. Po pokazenej lopte tak neklesajú na duchu. Nevidia každú druhú prihrávku ako skazenú, ale naopak každá dobrá prihrávka im dodáva sebavedomie. Miesto negatívneho pocitu skazenej prihrávky, vidia veci pozitívne.

košický tréner Ján Kozák (zdroj: mfkkosice.sk)

Ako tréner Slovana. Ten videl v domácom zápase proti Olympiakosu množstvo príležitostí jeho hráčov. A s takou dôverou v seba a v v kúsok šťastia, ktorý môže prísť už nasledujúcou prihrávkou, sa hrá ľahšie. Aj preto sa hráči Košíc môžu vo vzájomnom zápase Rimanom vyrovnať.

Po piate: Jany Novák nebude stále stáť v ofsajde a Košičania (čiže Milinkovič) neurobia chybu, na ktorú Taliani budú čakať. Slovan proti Olympiakosu vydržal bez chyby asi minútu. Po dvadsiatich minútach už len zbieral skúsenosti. Bolo po dvojzápase. Ak by úvod Košičania vydržali, vzrástlo by ich sebavedomie. A spolu s túžbou po veľkom víťazstve (ktorá býva aj v iných oblastiach života veľmi dôležitá) by to mohli dokázať.

Všimnúť si to budete môcť v prípade priaznivého stavu pre Košičanov v polčase. Ak porovnáte už ich vychádzania z kabín, namiesto (len) predzápasového očakávania, po polčase uvidíte väčšie sebavedomie a odhodlanie. A po odchode z ihriska to už môže byť celkom iné mužstvo, ako naň prišlo. Hráči majú nielen väčšie sebavedomie, čo pomáha ich individuálnemu výkonu, ale aj mužstvo je kompaktnejšie. To spôsobí, že z chyby, ktorá sa v zápase vždy stane, nepadne gól - lebo obrancov je vždy viac ako útočníkov.

príchod hráčov zo šatne môže veľa prezradiť (foto zdroj: mfkkosice.sk)

• Po šieste: Na zápas sa príde ukázať nejaký politik. Najlepšie prezident hlavy štátu osobne. Piskot a pokrik ľudí z davu na politika vie pozdvihnúť náladu v „ochozoch" a vtedy nevadí, že každá druhá nahrávka skončí pri hráčoch v červených dresoch AS. Aj v publiku pri odľahčenej nálade platí: „Však počkaj (Talian), jedna vyjde."Problém je, že „myslím národne - jazdím závodne" nepríde, lebo na košickom štadióne nie je taký VIP priestor. To-ne Slovan!

• Po siedme: Jany Novák niekedy okolo 63. až 67. minúty vypočuje naše túžby, nebude stáť v ofsajde a dá gól. Pecku na bližšiu tyčku, ako to vie len on. - Sám to už vidím... - Ako kedysi v lige proti Trnave či Žiline. Až ma z tej spomienky zamrazilo... Vidím teraz zrazu veci tak pozitívne, že myšlienka na remízu sa mi zdá akosi primálo. Tak bratia, zbavme sa našej slovenskej malosti a poďme Rimanov poraziť! Stačí 2:0. Na odvetu to síce stačiť nebude (Petržalka ich potrebovala proti Celtiku päť), ale poteší.

Všetko tu mnou napísané platí iba v prípade, že tomu aj hráči samotní uveria. Autor článku sa zbavuje zodpovednosti za výsledok, ak sa všetky tu spomínané podmienky nenaplnia a bude to len a len chybou hráčov Košíc, že nečítajú nič iné ako denník Šport.

Pozor, zápas sa začína už o 16.30 h. Tu nájdete niekoľko organizačných pokynov pre tých, ktorí prídu na štadión.

(foto zdroj: mfkkosice.sk)

Mikuláš Čikovský

Bloger
  • Počet článkov:  16
  •  |
  • Páči sa:  0x

Takmer vôbec nemyslíme na prítomnosť. Iba budúcnosť je naším cieľom. A teda nežijeme vlastne nikdy, len dúfame, že raz žiť budeme.(Pascal, Myšlienky) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené