reklama

Čo odkryli francúzske elektrošoky?

Francúzi vo svojom programe chceli ukázať silu televízie. To, ako sme pod vplyvom nejakej inej vonkajšej autority ochotní nechať sa zmanipulovať (článok v sme.sk). Nezávisle od výsledku pokusu, už samotný pokus televízie, potvrdil to, o čo chceli tvorcovia zabojovať. Televízia má silu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Podobné psychologické pokusy sa už roky nerobia. Rešpektuje sa, že vedecký výskum na katedrách psychológie nemá prednosť pred problematickým priebehom týchto pokusov.

To, čo nie je možné na katedre, je možné v televízii. A naopak: v televízii je to možné len preto, že pokus prebieha pod dohľadom iných vonkajších autorít psychológov.

Pokusné osoby dávali elektrické šoky, lebo sa spoliehali na silu (autoritu) televízie a tá spätne odvoláva na autoritu psychológov, ktorí však už podobné pokusy aj tak nerobia kvôli problematickým priebehom týchto pokusov a výsledok už aj tak dopredu všetci vedia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kruh, ktorý vzniká pri ospravedlnení tohto pokusu, odkazuje na to, na čo chceli tvorcovia poukázať - ospravedlnenie prostredníctvom inej vonkajšej autority. Kým televízia obhajuje pokus prostredníctvom vonkajších autorít z vedy, tak vedci zase televíziu využívajú na to, čo si oni sami nemôžu dovoliť: púšťať sa do podobných pokusov na školách. Televízia však áno, taká je jej sila. Sila nie toho, že dokáže zmanipulovať ľudí, to je známe, ale sila, že sa môže do niečoho takého pustiť. Je tu to, na čo chceli tvorcovia poukázať.

V psychológii morálky sa učí teória mravného vývinu Lawrenca Kohlberga, ktorý náš vývin vidí v šiestich štádiách. Od detských štádií, kde dieťa koná podľa toho, za čo dostane odmenu, ktorá je preňho vtedy cieľom, cez štádium, kde sa jedinec podriaďuje zákonu. Správne konanie je také, ktoré je v súlade so zákonom. Zaujímavá je piata a šiesta rovina morálneho vývinu, kde človek robí to, čo sám považuje za správne. Už ani zákon, ani iná vonkajšia autorita neriadi jeho konanie. Naopak vie, že nie každý zákonný predpis je to, za čo sa oplatí padnúť v boji. Niekedy práve boj proti zlému právnemu predpisu stojí za to a je zdôvodniteľný „len" morálne (čo mimochodom neznamená „len", ale „práve preto").

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém je však v tom, že kým to, čo vnímame pod vágnym pojmom „morálna zdatnosť", sa skrýva skôr v posledných dvoch štádiách, tak väčšina dospelých ľudí sa k nim len hlási, ale ich podľa Kohlbergových výskumov nedosahuje. Ešte raz a s príkladom! Väčšina ľudí nie je schopná konať morálne v situáciách, pri ktorých nemajú vopred naučené jasné pravidlo (napr. Desatoro), podľa ktorého by mali konať.

Ak však inštitúcie ako autority na niečom dlho trvajú, tak aj to najzákladnejšie pravidlo sa dá porušiť. Veď bolo tu obdobie, keď nezabiješ neplatilo na Židov. Dnes nepredstaviteľné, ale v našej blízkej minulosti uskutočnené. Ľudia sa dokážu prispôsobiť tomu, čo je všade okolo nich. Len to treba vedieť podať. Začať tým, že Židia škodia ľuďom v tejto krajine a hoci je ich len niekoľko percent, koľko majetku vlastnia (ako keby ten majetok tým ostatným kradli). komentár L. Krivošíka

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, že ako biologické bytosti máme psychologické schopnosti adaptovať sa, teda zvyknúť si na skoro všetko okolo nás, neznamená, že to máme pripustiť v normatívnej rovine morálky. Naopak. Na zlé veci si nemáme zvykať. To sa dá len tak, že si budeme stále opakovať, že aj keď to a to konanie je všade okolo nás, nie je správne.

Ak sa vrátime ku Kohlbergovmu výskumu, tak počet ľudí, ktorí dosahujú piate a šieste štádium, je približný počtu ľudí, ktorí sa pri tom televíznom pokuse odmietli podriadiť „vyššej" autorite televízie.

Čo ale robiť s tým, že žijeme v spoločnosti, kde kedykoľvek v budúcnosti je ďalšie zabíjanie nejakého národa latentne prístupné?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Filozofka Hannah Arendtová v knihe Původ totalitarismu píše: Až moderná doba so svojou technikou a byrokraciou, kde každý vykonáva len svoju časť úlohy a nevidí dôsledky celého systému, umožnila také rozsiahle ohlúpenie všetkých, za ktorým naopak nikto nevidí svoju vinu. „Veď ja som len konal to, čo by v mojej situácii urobil každý." Tak sa obhajoval Adolf Eichmann pred súdom v Izraeli. Veď on len organizoval ľudí a zháňal vagóny na transporty, čo preňho počas vojny nebola vôbec jednoduchá úloha. Tu je pekne vidieť, ako dôsledky našich konaní už nie sú problémom pre naše (s)vedomie. Holokaust tak podľa Arendtovej nie je škvrnou na našej modernej dobe, ale naopak je v jeho základoch.

Pokus Francúzov ukázal ľuďom to, akí sme, či niektorí ešte budú chcieť počuť to, že ukázal, čo je v našej prirodzenosti. Teraz treba hovoriť o tom, čo robiť, aby sme takí neboli. To je úlohou politiky; nie politikov, ale politiky, ktorá je vo svojej definícii vecou nás všetkých.

Politika nemá byť len bojom ekonómov s odborármi o rozpočtoch štátu a rodín pracujúcich, ale má byť o tom, čo je nám všetkým spoločné. Preto mal J. P. Sartre blízko k socialistom, lebo vedel, že to, o čo ide, nie sú rozpočty rodín či štátu, ale ide o to, čo je „social" - spoločné. A tým spoločným nie sú len peniaze, ale naša morálka. Len marxista môže veriť, že naša morálka ako nadstavba bude závisieť len od peňazí ako materiálnej základne.

Východiskom z problému našej identity tak má byť politika chápaná ako rozprávanie o veciach, ktoré sú nám spoločné. Ak sa o tom budeme rozprávať - bude to v našom vedomí - a časom sa to stane súčasťou nás vo svedomí. Naše názory sú odrazom toho, o čom sa rozprávame, lebo o tom aj väčšinou premýšľame. Takže politika, ale chápaná nielen ako ekonomika.

Mikuláš Čikovský

Mikuláš Čikovský

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Takmer vôbec nemyslíme na prítomnosť. Iba budúcnosť je naším cieľom. A teda nežijeme vlastne nikdy, len dúfame, že raz žiť budeme.(Pascal, Myšlienky) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu